Problem w rozumieniu słowa postmodernizm

toskania dla miłośników sztuki
Toskania dla miłośników sztuki
15 marca 2016
Jak promować sklep internetowy ze sztuką?
2 maja 2016

Problem w rozumieniu słowa postmodernizm

postmodernizm Poznań

Postmodernizm, jako pojęcie, jest bardzo wieloznacznym słowem. Przez swoje zagęszczone znaczenia, używamy go często i w różnych okolicznościach. Bywa tak, że jest odpowiedzią
na „każdą sprawę” czy pytanie, na które nie jesteśmy pewni swej odpowiedzi. Używane jest często bez pokrycia i niepotrzebnie. Dzieje się tak, ponieważ postmodernizm nie ma jasno zaznaczonych ram czasowych, nie jest dookreślone. To powoduje, że wprowadza czasem niejasność. I tak jedni chcą zawalczyć o to słowo (jego znaczenie, sens), a inni chcą się go pozbyć.
Pojęcie to jest „sporne poczwórnie”. Sporne w kwestii czasowości, znaczenia, treści oraz prawomocności.

Postmodernizm jest dyskusyjny w kategorii czasowości, ponieważ nie ma jasno zakreślonych ram. Do tego jego granice się poszerzają: coraz to dalszą przeszłość, niektórzy zaczynają postrzegać jako początki postmodernizmu. Przykładem tego jest Umberto Eco, który boi się, że będziemy mówili o postmodernizmie od samego Homera. Kolejnym aspektem, podlegającym dyskusji jest znaczeniowość słowa: poszerzeniu ulega to, co jest postmodernizmem. Istnieje już sztuka postmodernistyczna, filozofia i nauka.

Wątpliwości poddaje się też prawomocność i ambiwalencje treści pojęciu postmodernizmu. Otóż nie było w historii żadnych zjawisk, które mogłyby skłonić do głoszenia końca modernizmu
i wprowadzeniu postmodernizmu. Prawdą jest, że postmodernizm nie jest zakreślony ostrymi konturami, lecz pomimo tego posiada swój „pakiet problemów”.

Comments are closed.